Kinesioteiping

Kinesioteipimine (KT)  on tehnika, mis toetab ning stabiliseerib liigeseid ning lihaseid vereringlust takistamata ning liigutuste ulatust piiramata. Samuti kasutatakse seda vigastuste ennetamiseks, turse ning valu vähendamiseks.
See efektiivne ravivorm on muutunud püsivaks osaks preventsioonil ja rehabilitatsioonil maailmameistrivõistluste, olümpiamängude ajal ja erinevatel spordialadel alates võrkpallist kuni võimlemiseni.

Ajaloost

Dr Kenzo Kase, kes on KT meetodi avastajaks, on lõpetanud Rahvusvahelise Kiropraktika Kolledži ja omab aastaid erapraksist USA-s. Dr Kase tegi oma praktilise töökogemuse alusel järelduse, et valu on põhjustatud lihaste ja müofastsiaalkudede düsfunktsioonist liigeste ümber. Tuginedes sellele avastusele, arendas dr Kase KT meetodit keha iseenesliku tervenemise protsessi toetamiseks ja normaalsete funktsioonide taastamiseks nendes kudedes.

Miks on KT meetod nii effektiivne?

Kui lihas on põletikuline, siis vaba ruum naha ja lihase vahel surutakse kokku, mille tulemusel tekib lümfivedeliku kuhjumine lümfiteede ahenemise tõttu. See kompressioon stimuleerib valuretseptorite aktiivsust nahas ja tulemuseks on valuaisting.
Kui nahka venitatakse enne teibi asetamist ja selle ajal, siis teip ja selle all asetsev nahk moodustavad väikeseid kortsukesi, kui kehaosa asetub tagasi keskasendisse. See kortsude tekkimise effekt suurendab vaba ruumi naha ja nahaaluse koe vahel, paraneb lümfivedeliku pääs lümfiteedesse. Selle tulemusel suureneb nahaalune ruum ja paraneb lümfivedeliku ringvool, mis omakorda vähendab stimulatsiooni naha valuretseptoritele. Need füsioloogilised efektid võimaldavad kehal alustada iseeneslikku tervenemise protsessi, tagades kudede funktsioonide paranemiseks parema keskkonna.Kinesiotapingu meetodi teised efektid

Kuna KT tagab keha iseenesliku paranemise protsessi, ei piirdu teibi efekt ainult lihaste ja liigestega. Anatoomiliselt on tihe ühendus lülisamba ja autonoomse närvisüsteemi vahel, seega arvatakse et see on üks mehhanismidest, mille talitlemisel lihasskeletisüsteemis aset leidnud muutused võivad mõjutada segmentaarselt siseelundkonna struktuuride talitlemist teatud reflekside kaudu.Nii on võimalik teibi paigaldamisega parandada kroonilisi üldhaigusi nagu peavalu, ärevusseisundid, astma, unetus, naiste spetsiifilised vaevused.

Kasutajad ja kasutamine

Alates Kinesiteibi tutvustamisest ~30 aastat tagasi, on KT meetod aktsepteeritud spordi-ja lääneliku meditsiini ringkondades. Tavaline sporditeip on välja töötatud, et limiteerida ja toetada liigutust kahjustatud kehaosas, eesmärgiga vältida kahjustuse piirkonna laiemat levikut. Kontrastina sellele võimaldab Kinesioteip mitte ainult toetada kahjustusest haaratud kehaosa, vaid võimaldab patsiendil ka sooritada täieliku liikumisamplituudiga liigutusi taastumisprotsessi ajal, et saavutada terapeutilise harjutuse sooritamisest maksimaalne kasu. Selliste spordialade harrastajad nagu korvpall, jalgpall, tennis, golf, sumo, võrkpall ja kergejõustik on aktsepteerinud KT kui traumade ennetamise ja taastumise meetodi. Tavaelus soovitatakse KT praktiseerida ka erinevate elukutsete esindajatel - juuksurid raamatupidajad, klienditeenindajad - kõigil kellel tuleb oma töös kokku puutuda sundasendite ja lihaspingetega.  

 

Loe lisaks: